Новинарот и аналитичар Тодор Пендаров денеска по долго боледување почина во Скопје. На социјалните мрежи со него се збогуваат пријателите и колегите. Беше жива енциклопедија, велат, слава му.

Нека почива во мир, дебармаалец, стар, асли скопјанец, мангупиште градско, Тоше малиот како што го викаа дебармаалци, велат во групата „Стари скопјани“.

Тодоров студираше политикологија на Универзитетот во Љубљана, а долгогодишната работа како новинар и уредник го донесе и во македоското собрание како советник за односи на повеќе спикери. Беше одличен познавач на внатрешната политика, искрен и ценет критичар и аналитичар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.