Уметникот Андреј Миневски од Скопје реагира на фејсбук-статусот на Стефан Кирков за таканаречениот „Дино парк“ во скопската Зоолошка градина, во кој Кирков го обвинува градоначалникот Петре Шилегов дека потрошил 350 илјади евра за металните скулпури на диносауруси, објавувајќи ги и записите од јавните набавки.

Неговиот фејсбук-статус беше пренесен на „Република“, па затоа ја пренесуваме и оваа реакција на Миневски, кој потенцира дека склултурите се негово авторско дело, во исклучиво негова сопственост и дека без никаков надомест во текот на два месеца во 2019 година беа изложени во ЗОО паркот.

Ви ја пренесуваме неговата реакција:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.