Воздухот во Скопје денеска е позагаден од тој во повеќемилионскиот Пекинг, покажува апликацијата „Ервижл“ (Airvisual) која го следи загадувањето на светско ниво. Според неа, Скопје е на високото, деветто место, а Пекинг е на 14. место.

Од регионот, единствено Сараево во Босна и Херцеговина е позагаден од Скопје (8. место), а ништо подобар не и главниот град на Србија, Белград (10. место).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.