Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 1285 нови случаи на Ковид-19, од кои 522 се во Скопје.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) е следната:

Аеродром -1079

Карпош – 923

Гази Баба – 913

Центар – 893

Кисела Вода – 803

Ѓорче Петров – 555

Чаир – 400

Бутел – 366

Илинден – 160

Шуто Оризари – 93

Сарај – 63

Петровец –62

Сопиште – 58

Чучер Сандево – 47

Зелениково -37

Студеничани – 33

Арачиново -14

Странец – 88

Нераспределен- 145

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.