Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на Фејсбук се пофали дека градските служби се подготвени за снегот. Но, очигледно дека првиот човек на градот се збунил бидејќи во Скопје нема ни една снегулка. Таткото на Скопје можеби овој статус го пишувал од неговата викендица во Маврово каде има снежна покривка.

 

Главните пешачки зони, како и градските улици и булевари се расчистуваат од снегот во исклучително кратки рокови, а општините ги чистат помалите улици кои се во нивна надлежност. ➡️ Меѓутоа, одржувањето на градот е колективна одговорност-напиша Шилегов.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.