Македонските ракометари, на Светското првенство во Египет, претрпеа убедлив пораз од Шведска, со 20-32.

Потфрли одбраната, беше претерано продорна, особено преку пивот, на позициите 3-4-5 во нашата зона 6-0. Во игра не држеше Никола Митревски и солидниот напад во ситуација кога Швеѓаните имаа исклучен играч, кога со Стоилов и Пешевски заедно во напад, создававме позиции за гол.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.