Северна Кореја презентираше нов вид балистичка ракета, која државните медиуми ја опишаа како „најмоќното оружје на светот“.

Како што објавија државните медиуми, во присуство на лидерот Ким Џонг-ун било прикажано лансирањето на неколку ракети од подморница.

Вистинските можности на ова оружје остануваат нејасни, бидејќи сè уште не е познато дали тестирањето воопшто е спроведено.

Промоцијата на ова оружје доаѓа неколку дена пред инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден и откако Ким Џонг-ун ги прогласи САД за „најголем непријател“ на неговата земја.

Сликите објавени од севернокорејските државни медиуми покажуваат дека најмалку четири големи црно-бели ракети поминуваат покрај групи луѓе кои веат знамиња. Аналитичарите забележаа дека таквото оружје не било претходно познато.

Ким е снимен во кожен капут со крзнена капа како мавта со насмевка додека гледа воена парада на плоштадот Пјонгјанг во Пјонгјанг, во која имало и пешадиски трупи, артилерија и тенкови.

Најмоќното оружје во светот на плоштадот ја демонстрираа моќта на револуционерните вооружени сили – соопшти официјалната корејска централна новинска агенција.

Се верува дека овие ракети имаат можност да испорачаат нуклеарна боева глава насекаде во САД, а нејзината големина ги изненади дури и искусните аналитичари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.