Пејачката и харфистка, Сара Мејс, преку својата харфа го претстави нежниот македонски мелос на светскиот онлајн концерт по повод Светскиот Ден на харфата.

Сара на настанот настапи со убавата мелодија насловена како „Donka of Macedonia“ којашто беше избрана во рамки на „World Harp Day Specials“.

Концертот се одржа на денот на нејзиниот роденден, па така Сара имаше единствена можност на светот да му ја подари својата несекојдневна музичка креација создадена за уживање и гордо претставување на Македонија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.