Руската мисија во Обединетите Нации соопшти дека Русија доставува хуманитарна помош за народот на Украина.

Во објавата се наведува дека во Мариупол се испорачани околу 450 тони медицинска опрема и основни продукти.

Од мисијата наведуваат во градот се забележани случаи кога локалните власти им се закануваат на луѓето коишто ја земаат таа помош.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.