Професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук ја прашува власта дали е свесна за последиците кои би се предизвикале со намалувањето на платите.

Според него првата последица (покрај демотивираноста квалитетно да се работи) би била намалување на куповната моќ, која и без тоа е никаква – барем кај поголемиот дел од населението.

Намалената куповна моќ ќе доведе до намалена потрошувачка. Намалената потрошувачка директно ќе води кон зголемување на цените, како резултат на намаленото производство, произлезено од намалената потрошувачка-коментира професорот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.