Иако сезоната се уште не почнала, плажите во Грција и во солунскиот регион подготвени се за пречек на туристите.

Како што најави министерот за здравство Венко Филипче, од разговорот со неговиот грчки колега, речиси после една година македонските граѓани со негативен ПСР-тест или оние кои што се вакцинирале ќе можат да одмараат на омилените грчки плажи, односно најверојатно од средината на  мај ќе можат да отпатуваат во соседна Грција.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.