Манчестер јунајтед има намера да го обнови договорот на офанзивниот играч за врска Џеси Лингард. Клубот веќе неколку недели преговара за продолжување на соработката со 28-годишниот Англичанец и се надева дека страните ќе успеат да постигнат договор, иако првиот предлог беше одбиен.

Сегашниот договор е со важност до крајот на јуни 2022 година.

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле-Гунар Солскјер ја поддржува одлуката за продолжување на соработката со Лингард и комуницира директно со играчот.

Фудбалерот е на листата на оние играчи со кои треба да се обноват договорите. Тука се и Бруно Фернандеш, Пол Погба и Лук Шо.

Лингард постигна два гола на три натпревари во Премиер лигата оваа сезонаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.