Министерството за правда најостро го осудува вербалниот, а потоа и физичкиот инцидент во затворот Скопје и очекува санкционирање на сторителите на насилство, но, и на сите оние кои не презеле мерки за спречување на вакви ситуации. Воедно, како што стои во соопштението, министерството за правда бара и очекува сите надлежни институции да одговорат на највисоко професионално ниво во расветлувањето на настанот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.