Српската влада донираше милион евра за реконструкција на Нотр Дам, по пожарот што ја зафати катедралата во Париз. Владата на Србија денеска изјави дека овој потег го потврдува вечното пријателство со францускиот народ.

Оваа одлука го потврдува старото пријателство со францускиот народ и ја изразуваме желбата симболот на француската и светската цивилизација што побргу да се реконструира и повторно да се отвори овој храм на културата и уметноста за сите ваши посетители”, стои во соопштението од српската влада.

Во пожар што избувна во ноќта на 15 април, беше уништена една кула од Париската катедрала, покривот и ентериерот.

Францускиот претседател Емануел Macron рече дека реконструкцијата може да трае пет години, а експертите проценуваат дека реставрацијата на Богородичната црква може да одземе 15 години.

Причината за пожарот не е утврден, но се верува дека има врски со обемна работа за реставрирање на катедралата, кои беа во тек.

Бројни милијардери и приватни донатори ветија стотици милиони евра за реновирање на катедралата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.