Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со претседателот на Комисијата за надворешна политика на Европскиот парламент и потпретседател на Европската народна партија Дejвид Мекалистер, информира прес-службата на ВМРО-ДПМНЕ.

На средбата станало збор за актуелната политичка состојба, процесите врзани со стратешките цели на Република Македонија членството во Европската унија и НАТО.

Мицкоски објаснил дека Република Македонија се соочува со деликатна политичка состојба и со еден период на црно владеење каде доминираат неправдите и политичкиот прогон. Воедно посочи дека се случуваат скандали на дневно ниво каде до израз доаѓа неподготвеноста на владата за реформи и менаџирање на политичките процеси. Мицкоски истакна дека таквата непосветеност на власта, државата ја турка кон економското и политичко фијаско, слабеејќи го стандардот на граѓаните.

Тој на средбата истакна дека врвен интерес за ВМРО-ДПМНЕ е напредокот на европските интеграции но и дека владата има недоволен учинок на тој план што е резултат на нејзината неспособност. Во таа насока ВМРО-ДПМНЕ е подготвена квалитативно да ги помогне реформските процеси кои би гарантирале напредок но пред се тоа зависи од волјата и способноста на владата да биде носител на тие процеси.
Во однос на уставните измени Мицкоски посочил дека ВМРО-ДПМНЕ останува против и ќе ја следи волјата на граѓаните.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.