Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел во интервју за медиумската група RND зборуваше за руската офанзива против Украина.

На прашањето дали рускиот претседател Владимир Путин чека таа повеќе да не биде германска канцеларка за да започне конфликтот во Украина, Меркел рече:

Не знам. Моето заминување можеби беше придонес, како што се изборите во Франција, повлекувањето на војниците од Авганистан и стагнацијата на спроведувањето на договорот од Минск.

Во 2008 година Меркел не го прифати приемот на Украина и Грузија во НАТО бидејќи Путин тоа ќе го протолкува како објава на војна. Набргу потоа, сепак, тој ја нападна Грузија, го анектираше Крим во 2014 година, а сега ја нападна Украина.

Поранешната канцеларка коментираше дали од денешна перспектива поинаку ќе одлучувала.

Не. Тогаш го отфрливме Акциониот план за членство – јасен прелиминарен чекор за членство во НАТО – но во конечната декларација изјавивме дека членството во НАТО може да биде можно. Го поддржав овој компромис затоа што го одржа НАТО заедно. Но на крајот беше тој сите ги разочара. Украина и Грузија тоа го сфатија како не, а Путин како да“. Таа изјави дека од нејзина гледна точка одлуката била исправна. „Во тоа време, Украина и Грузија не беа доволно политички стабилни за да влезат во НАТО. Имаше корупција, населението беше поделено околу членството. Тоа не беа предуслови за НАТО да вети дека ќе го спроведе членот 5 од Договорот за НАТО, за помош – за одбрана Доњецк, Луганск или Тбилиси во случај на воен конфликт меѓу двете земји и Русија“.

Меркел ја призна и сопствената немоќ на крајот на нејзиниот мандат.

Јасно беше дека нема да бидам долго време на функцијата и затоа едноставно морам да констатирам дека различните обиди во изминатата година немаа ефект.

Бидејќи одамна го познава Путин, ја прашале каков човек е тој.

Неговите зборови треба да се сфатат сериозно, накратко рече Меркел, пишува RND.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.