Новинарот Зоран Иванов, кој беше отпуштен од одборот на државната новинска агенција МИА поради неговите навреди кон бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, повторно се нафрли на бугарски политичар. Овојпат цел на неговиот коментар е претседателот Румен Радев, кој е еден од најнепопустливите бугарски политичари по прашањето на Македонија.

Радев мисли дека ние овде Македонците нафта пиеме па ќе му прифатиме негов пакет во преговарачката ЕУ рамка. Глу..ерда Живкова, порача Иванов.

Бугарија инсистира нејзината листа барања кон Македонија да биде вклучена во текот на преговорите со ЕУ. Тоа би значело дека целата Унија ќе врши притисок врз било која идна Влада на Македонија да ги исполни барањата кои бугарското Собрание ги постави во 2019 година – според кои треба од корен да се смени историјата на Македонија и македонскиот национален идентитет, и тие да ги одразуваат бугарските ставови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.