Поранешниот премиер Зоран Заев денеска од Атина коментирајќи го францускиот предлог рече дека предлогот не е најдобриот, но, ние сме Балкан и треба да го искористиме моментумот.

Но она што е поважно  што тој навести дека денеска, утре или задутре Собранието ќе треба да гласа и изрази уверување дека ќе постои мнозинство, истакнувајќи дека „она што е важно е да одиме напред кон ЕУ бидејќи нема алтернатива“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.