Живееме во премиерски систем, но не од британски тип во кој „премиерот е месечина меѓу малите ѕвезди“, туку во западно балканска варијанта на практикување власт надвор од границите на правото, вели професорката по уставно право Гордана Силјановска Давкова.

Според неа, поделбата на власта е темелна вредност на уставниот поредок на Република Македонија.

Без поделена власт, без спреги и кочници меѓу законодавната, извршната и судската власт, нема демократија, нема правна држава, нема заштитени слободи и права на човекот и граѓанинот. Соочени сме со реална и опасна промена на уставно промовираната рамнотежа на власта, во корист на владата, пишува Силјановска Давкова на фејсбук.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.