Јас го изразив моето право како граѓанин, како и сите други. Ова е ден на избори, сите граѓани се еднакви без оглед на социо-економскиот статус, сите вредат едно. Овој ден е моќ што секој ќе мора да го искористи, изјави Зијадин Села, лидерот на Алијанса за Албанците откако го оствари своето право на глас.

– Денес е денот да се зборува тивко, но се зборува многу гласно. Доколку граѓаните се задоволни да ги наградат политиките што треба да бидат наградени, во спротивно да ги казнат политичарите кои треба да бидат казнети и да отворат патишта кон перспектива, промена и различен модел на управување. Како и секој друг, и јас го искористив ова право и посакувам да имаме мирни и фер избори. За жал, се известува дека работата на отпечатоците од прсти не работи како што треба, се подразбира дека требаше да се преземат мерки порано, од страна на ДИК и други, апаратурите треба да бидат добро тестирани. Но, во секој случај постојат и други можности. Ги повикувам граѓаните што гласаат што е можно помасовно, бидејќи демократијата има повеќе смисла ако е поголем процентот на луѓе што излегуваат да гласаат. Скептиците кои седаат дома ќе треба да знаат дека разочарувањето што го имаат со тоа што остануваат дома може само да го продлабочат. Треба да излезат и да гласаат што е можно помасовно. Очекуваме победа на опозицијата и отворање на ново поглавје за управување со локалната власт, што ќе биде потесно управување со граѓаните, управување без корупција, менаџмент што ќе го зачува јавниот имот недопрен и свет и управување што ќе го направи животот подобар за живеење овде во Македонија – порача Села.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.