Старите документи остануваат во важност до истекот на техничкиот рок од 5 години утврден со Договорот од Преспа. До тогаш, при влез/излез во Македонија, на граничен премин ќе ви биде ставен печат како на сликата.

Дополнително, ова значи дека секој граѓанин во рамки на редовната постапка кога ќе го менува пасошот, ќе го сноси трошокот за истиот лично – гласи фејсбук објавата во склоп на која е објавена и фотографија од печатот кој ќе го добиеме во нашите патни исправи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.