Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека иницијативата од страна на СДСМ за повторно свикување на веќе распуштеното Собрание не е издржана доколку не се обезбеди поддршка од 80 пратеници.

Предлагање за свикување седница со ваква точка на дневен ред не е многу паметно, без притоа да се обезбеди потребното мнозинство кое впрочем ќе ги носи одлуките, а според член 125 значи одлуките Собранието може да ги потврди доколку за предлогот гласаат 80 пратеници или двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници, што во случајот по се изгледа дека го немаат – рече Зибери во Топ Тема на Телма.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.