Андреј Жерновски, член на Централниот одбор на СДСМ и поранешен заменик-министер за надворешни работи, е најсериозен кандидат за нов македонски амбасадор во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, објави „360 степени“, повикувајќи се на свои избори.

Како што објавува „360 степени“, се уште не е официјализирана постапката за именување, но опцијата Жерновски да биде амбасадор во седиштето на ОН веќе била ставена на маса.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.