Силен земјотрес предмалку беше почувствуван во Скопје.

Според Европската метро-сеизмичка агенција силината на земјотресот била од 3,3 степени.

Епицентарот на земјотресот бил во реонот на македонско-косовската граница, на околу 27 километри северо-западно од Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.