Денот на независноста низ годините се славеше со река народ, „Плоштадот Македонија“ беше полн со Македонци кои гордо ја пееја македонската химна, се вееја македонски знамиња, тогаш слободно се деклариравме како Македонци и државата се викаше Република Македонија. Имавме македонска историја и Александар беше цар Македонски, а Гоце Делчев не беше Бугарин. Мал сегмент од прославата на 20-годишнината од независноста на Република Македонија во 2011 година.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.