На Наќе „оставката” е потсетник дека вести од СДСМ треба да се земаат со сомнеж и памет за методот на лажни вести: агресија -> хистерија -> патетика, предупредува политичкиот аналитичар Арсим Зеколи.

Тој го наведува и распоредот за тоа каква е стратегијата на СДСМ:

1. Пушти бомба „вест”.

2. Дигни галама.

3. По демантот, глуми маченик за правда.

Како пример ја наведе и веста за „Фантом гласачите“, лажните вести од СДСМ кои партијата ги пушташе од опозиција:

Подоцна Зеколи се пошегува со нив и на „Твитер“ пушти „вест“ дека и Ахмети и Мицкоски поднеле оставки:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.