Еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ Мане Јаковлески неодамна најави дека до крајот на годинава, една, како што тој ја нарекува пријателска држава од соседството ќе објави нови т.н. „бомби“ кои ќе се однесуваат на премиерот Зоран Заев.

Во интервју за емисијата „Отворено“ на „Алфа ТВ’ Јаковлевски вели дека во аудио материјалите има докази дека Заев земал пари за да го смени името.

„И Заев го снимале некои странски служби. Во тие разговори ќе чуеме од кого премиерот земал пари за да го потпише Договорот со Грција и што работеше за да дојде на власт иако ВМРО- ДПМНЕ победи на последните парламентарни избори“, вели Јаковлески додавајќи дека Заев на власт дошол со заплашување и притисок на албанскиот политички блок”, тврди Јаковлевски во емисијата „Отворено“ со Љупчо Цветановски.

Ваквите најави ги коментира и Зеколи според кого негативниот став на Заев во однос на војската на Косово симптоматично коинцидира со најавите за „објавување бомби за Заев од една соседна пријателска земја”.

„Чинам дека ставот на Зоран Заев за војската на Косово како да коинцидира со најавите за објавување бомби за Заев од една соседна пријателска земја”, пишува Зеколи на Твитер.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.