На денот кога манастирот Свети Јован Бигорски слави 1.000 години од постоењето поранешниот амбасадор, Арсим Зеколи вели дека манастирот до крајот на Втората светска војна бил под јурисдикција на Албанската прабославна црква.

Убави писанија за Манастирот Св. Јован Бигорски (Manastiri Shen Mbiguri), кој преживеа 1.000 години и „случајно изгоре” во 2009, посебно библиотеката и архивата со историски записи. Она што недостасува во овие писанија е фактот што до 1945 бил дел од Албанската православна прква, пишува Зеколи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.