Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири е кандидатот на власта за претседател. Оваа вест денеска низ албанските медиуми.

Зекири беше новинар пред да стане партиски член. Тој во март ќе наполни 40 години со што го исполнува законскиот минимум.

СДСМ и ДУИ сакаат конзензуален кандидат. Досега се спомнуваше името на професорот Денко Малески.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.