И министерката за образование Мила Царовска слично како претседателот Пендаровски во својата илинденска честитка се плаши да изусти Македонци. Таа зборува за мултиетничност, за етнички заедници.За се, освен за Македонци.

На победата од минатото продолжуваме да ја градиме нашата иднина во која има место за мултикултурализмот и мултиетничноста, како најголеми вредности на нашето општество.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.