Шестотини делегати го поддржаа Весел Мемеди на Вториот конгрес на Националната демократска преродба, со што тој повторно е избран е за претседател на партијата.

На вториот Конгрес на НДП, во својство на поканети гости, учествуваа високи претставници од албански партии од Македонија, Албанија и Косово, претставници бизнис секторот и медиумите.

Конгресот го поздравија претставници од политичките партии од Македонија, Албанија, Косово, Црна Гора, како и преставници на амбасадите и други релевантни меѓународни организации.

Делегатите на вториот Конгрес на НДП, избраа 90 членото Централно собрание, кое што во наредниот состанок ќе го избере и Централното претседателство, генералниот секретар како и блиското претседателство. Делегатите, исто така, едногласно го усвоија и Статутот и Порграмата на партијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.