Oсвен за сметката и имотот на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, мерка забрана за отуѓување или оптоварување на движни ствари е изречена и за фирмата на третиот осомничен во случајот со набавката на софтверот, која се однесува на луксузниот џип „волво XC 90“ што го возеше Рашковски, објави „360 Степени“.

Патем, џипот е во сопственост на фирмата „ГБЦ системи“, регистрирана за трговија на мало со аудио и видеоопрема, чиј единствен газда е Игор Христов, кој е меѓу осомничените за набавката на софтверот, а според Обвинителството, како надворешен соработник, пренесувал информации за текот на тендерот.

Рашковски го ангажирал Христов како хонорарец за одржување информатички системи во Генералниот секретаријат на Владата и неколку пати му го продолжувал ангажманот и му го зголемувал хонорарот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.