Евроамбасадорот во ТРепублика Македонија, Самуел Жбогар, најави дека за 31 ден ќе ја напушти земјава.

Своето заминување, Жбогар го најави на социјалните мрежи, каде што планира секој преостанат ден да онјавува по една фотографија од Македонија што засекогаш ќе му останат во сеќавање.

Возбуден сум што се враќам дома, но истовремено сум облиен со емоции за времето што го оставам зад себе. Со 30 фотографии ќе го одбројувам времето и ќе се навраќам на сеќавањата од изминатите четири години – напиша Жбогар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.