Заменик министерот за Одбрана на Република Македонија, Беким Максути, кој најверојатно бил во официјална посета на Република Албанија, го лета двоглавиот орел, кој Албанците го сметаат за нивен симбол.

Вчера во Тирана била остварена средба помеѓу заменик министрите за Одбрана на Албанија, Косово и на Македонија. За оваа средба се пофали заменик министерот за Одбрана на Косово, Бурим Рамадани, на својот Фејзбук профил, за која, летајќи двоглав орел и постирајќи само албанско знаме, пишува дека била братска средба меѓу заменик министрите на Албанија, Косово и на Македонија.

На оваа официјална посета на Албанија, заменик министерот на Одбрана, најверојатно отишол со народни пари на македонските даночни обврзници. Но по се изгледа дека тоа за заменик министерот не било проблем, како официјален претставник на Македонија да промовира симболи на друга држава. Тој не е заменик министер во било кое министертсво, туку министерството за Одбрана, министерство кое треба да се грижи за безбедноста и територијалниот интегритет на Република Македонија.

И сега се поставува прашањето како заменик министерот за Одбрана на Македонија, ќе ја извршува својата функција и ќе се грижи за безбедноста и територијалниот интегритет на државата во која ги ужива сите привилегии а отворено и јавно прокламира симболи на така наречена “Голема Албанија“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.