Од денеска официјално на сите 12 обвинители од Специјалното јавно обвинителство им престанува работата во СЈО. На Лиле Стефанова и престанал мандатот во Одделот за организиран криминал и корупција при ОЈО бидејќи на неа и изминал мандатот од четири години на 15 мај 2018 година, изјави претседателот на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски.

Колевски посочи дека обвинителите Ленче Ристоска, Фатиме Фетаи, Гаврил Бубевски, Трајче Пеливанов и Артан Ајро треба да се вратат во Основното јавно обвинителство Скопје, Лиле Стефанова во Радовиш, Бурим Рустеми и Љубомир Лапе во ОЈО Куманово, Елизабета Јосифовска во ОЈО Кичево, Стевчо Донев во ОЈО Кочани.

За предметите кои се во владение на СЈО, Колевски рече дека јавниот обвинител ќе одлучи на кој обвинител кој предмет ќе биде даден.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.