Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева во емисијата Контракоментар изјави дека e oправдано тоа што не дозволиле Македонија да ги почне преговорите со Европската Унија.

„Не е тајна дека имаме различни позиции“, одговори таа на прашањето зошто реагираат за говорот на омраза во Македонија, а не реагираат за истото во Србија, за што водителот наведе и конкретен пример.

Захариева вели дека тоа не се двојни аршини, но разликата е што Македонија не ги почнала преговорите, а Србија веќе преговара со ЕУ.

За Србија кажа дека има недостиг на учебници за децата кои се од бугарското малцинство, но вели дека Србија она што го има во законот, треба да го спроведе во пракса. Таа рече дека Бугарите во Србија се невработени и за нив треба работа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.