Национален интерес на Бугарија е Македонија да биде дел од НАТО и да ги почне преговорите со ЕУ, порача денеска вицепремиерката на Бугарија Екатерина Захариева, одговорајќи на новинарски прашања по повод толкувањата околу историските прашања на двете земји.
Како што пренесе БТА, Захариева потенцирала дека со потпишувањето на Договорот за добросостојба не значи дека се е завршено и дека ова е само почеток на еден процес кој треба да се заврши со позитивен исход за двете страни.

Таа очекува Бугарско-македонската експертска комисија за историски и образовни прашања да постигне заедничка позиција по однос на историјата со оглед на тоа што, како што вели, постојат автентични автобиографии и други пишани документи. Според неа не се прави ништо погрешно,туку само ќе се каже вистината за историјата за двете држави.

Захариева смета дека е неопходно исполнувањето на двостраниот договор помеѓу Софија и Скопје и дека не смее да останат нерешени прашања пред зачленувањето на Македонија во ЕУ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.