Заев од Карпош одговори на тоа дека е можна федерализација на Македонија доколку на власт остане СДСМ заедно со Беса.Тој уверува дека тоа не е можно.
-Имаме држава стабилна и силна, ама Мицкоски заборава. Имаме гаранција на територијалниот суверенитет и интегритет. Се што направи тој во овој период беа сопки, опструкции, закани, уцени и манипулации. Немаат што да понудат, не знаат што да понудат. Знае Мицкоски дека знамето на НАТО и на ЕУ ќе ги однесе во кабинетот на факултет оти нема да биде ни претседател на ВМРО – ДПМНЕ после поразот, истакна Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.