Лидерот на СДСМ, Зоран Заев му се закани на својот колаициски партнер Али Ахмети, откако лидерот на ДУИ изјави дека е време Албанец да биде премиер на Македонија.

Заев во објавата на Фејсбук вели декамандатар за претседател на Влада може да биде секој граѓанин кој ќе обезбеди поддршка од најмалку 61 пратеник.

Според Уставот, пратениците во Собранието се бираат според волјата на граѓаните, а не според етничката припадност на еден или друг кандидат-вели Заев во објавата.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.