Премиерот Зоран Заев, гостувајќи во емисијата „Стадион“ на Канал 77 радио рече дека лани во октомври осетил дека Бугарија може да биде проблем на патот кон Европската унија.

Првиот проблем кој се јави е нашето кратко и долго име. Република Македонија или Македонија не претставува никакви територијални претензии, рече Заев.

Тој додаде дека во периодот кој следувало се разговарало со Бугарија околу запирање на говорот на омразна.

Во однос на интервјуто за бугарските медиумите, Заев вели дека нема ништо погрешно во истото.

Лидерите треба да водат. Јас чекорам напред кон Европската унија, додаде Заев.

Стадион на Канал 77 – 05.12.2020

Стадион на Канал 77 – 05.12.2020

Posted by Radio Mreza Kanal 77 on Saturday, 5 December 2020

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.