Дивоградбите во охридскиот регион се актуелна тема во Македонија, а тоа наидува на лавинка критики од пошироката македонска јавност. Премиерот Заев најави дека доколку општините не постапат според правилата, ингеренциите за дивоградбите ќе бидат преземени од државата.

Очекуваме општините да постапат за дивоградбите во охридскиот регион. Ако не можат да го направат, тогаш ќе преминеме во преземањето на ингеренциите од државата. Тоа е наша обврска согласно УНЕСКО. Во иднина ќе имаме режим за Охрид, Струга и Дебар, заради почитување на стандадните на УНЕСКО, истакна Заев.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.