Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска испрати порака до ДУИ дека не се прв избор за формирање на влада и оти постои опција за парламентарно мнозинство и со Алијанса на Зијадин Села.

За премиер треба да се има бројки. Со 15 пратеници премиер не се станува.Опција имаме и за влада со ДУИ и за со Алијанса, тоа значи стабилно мнозинство.Бројките се доволно големи за стабилно мнозинство-порача Заев.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.