Мандатарот за состав на новата Влада Зоран Заев си поднесе оставка од пратеничката функција, а Собранието попладнево ја констатира оставката од пратеничката функција на лидерот на СДСМ.

Претседателот на Парламентот Талат Џаферија кажа дека Заев нема да ја образложи оставката и ја прекина седницата се додека не го добијат потребниот извештај од ДИК кој треба да му издаде уверение за пратеник на следниот на кандидатската листа на СДСМ и Коалицијата „Можеме“, кој што ќе дојде на местото на Заев.

По добивањето на уверението од ДИК, седницата ќе продолжи со верификација на мандатот на новиот пратеник.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.