Станува збор за неодговорна и тешка геостратешка грешка, рече во денешното обраќање до јавноста премиерот Зоран Заев, зборувајќи за ветото на Бугарија.

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, пак, смета дека со овие зборови Заев се опишал сам себе – и тоа со рима:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.