Се потврдија пишувањата на медиумите дека ДУИ не се согласувала до предлогот на Заев сите административци да добиваат по 14.500 денари како мерка за справување со последиците од корона вирусот.

Претседателот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, призна дека лидерот на ДУИ Али Ахмети го надгласал во Владата за кратење на платите на администрацијата.

Гостувајќи во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија тој истакна дека дал предлог за кратење на платите на администрацијата но неговиот предлог со мнозинство бил надгласан на седница на Владата.

Заев сепак најави дека оваа мерка би можела да биде воведена во иднина.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.