Зоран Заев во неговото гостување на Клан Телевизија потврди дека немал поддршка од граѓаните за да го потпише договорот од Преспа и да го промени името на Република Македонија.

Во времето кога го потпишав Договорот од Преспа, делегирајќи го преку потписот на Никола Димитров, јас бев во преговарачкиот тим, јас ги водев преговорите со Алексис Ципрас, имаше само 17 отсто поддршка од граѓаните за новото име Република Северна Македонија – изјави Заев.

Со ова тој практично призна дека работел спротивно на волјата на мнозинството граѓани

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.