Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави почеток на преговори за формирање на новата влада. Тој вели дека 46-те пратеници од неговата коалиција ќе покаже поголема одговорност. Тој најави дека почнува преговори за формирање на влада но не сакаше да каже дали се уште стои на ставот дека „ДУИ не вреди пет пари и оти е здраво да одат во опозиција“

 

Ќе видиме со периодот што следува. Да оставиме да покаже времето. Можеме да формираме влада и со ДУИ и Алијанса. Сите опции се отворени-рече Заев.

 

 

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.