Со наближувањето на изборит владата на Зоран Заев почна со поткуп на своите најверни глаасачи, вработените во министерствата. На седницата на владата од 5 август е донесена одлука за еднократна награда на вработените во министерствата.Овој додаток изнесува 30 проценти од основната плата или околу 9.000 денари.

Пари ќе добијат министерството за одбрана, МВР, правда, министерство на политички систем, МНР, финансии, економија,земјоделство, обравозование, труд и социјала, локална самоуправа и култура.

Заев се одлучува на ваков потег откако стана јасно дека нема што да понуди на локалните избори, нема проекти и таков случај посегнувањето по државната каса е најлогичната одлука што може да ја донесат.

Дека Заев и владата не живеат во допир со реалноста се гледа и по тоа што ова се прави во време кога низ цела држава беснеат пожари а и короната се врати на голема врата.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.