Во говорот по повод 23 Октомври – Денот на македонската револузионерна борба лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пред се осврна и на актулените политички прилики.

Каква е реалноста денес? Нема човек во државава кој не е пренатрупан со проблеми. Во нашите разговори за обнова, слушнав живи сведоштва за маката на нашиот народ. Ќе запаметам дека Трајче од Битола го избркале од работа зошто им рекол дека Заев го лаже народот за името. Дека на Сиљан од истиот град му заминало и последното чедо во туѓина зошто тука живот нема. И сега живее сам со својата сопруга во куќа градена со децении, сега празна, како што е неговото секојдневие. Митре од Струмица се пожали дека во земјоделието никогаш не било полошо, вели ние сме последните борци кои веројатно ќе признаеме пораз дека од земја повеќе не се живее, зошто трудот не е платен, а субвенциите каснат. Го паметам и проблемот на Жаклина од Ресен, која ми рече дека платите каснат и по 4 месеци, и едвај го прехранува своето многудетно семејство. Димитар од Карпош вели пензиите не мрднаа од мртвата точка, а животот е се поскап. Тука ја пак ја видов Гордана, која две години е без работа иако завршила Правен факултет со просек над 9. Можеби таа не е подобна за власта, ама подобна е за Англија, каде што планира да се асистира во една од најголемите адвокатски канцеларии. Проблеми до проблеми, а нашиот народ се посирмашен и несреќен. И оваа мака никој од власта не ја слуша, зошто власта пак има друга мака, тие се посветени како да украдат повеќе. Таквото однесување државава ја однесе во ќор-сокак. Толку темен и голем што веќе оваа влада не може да понуди иднина, па макар и розева, лажна, нестварна. Не може затоа што со недобивањето на датумот за преговори со ЕУ, им се одзема и последната тема, последната причина Заев да биде премиер, рече Мицкоски пред прилепчани.

Првиот човек на опозициската партија рече дека не се потребни анкети за да ја ппотврдат победата на ВМРО-ДПМНЕ со 100 илјади гласа разлика во корист на опозицијата, туку треба да се слушне народот кој на 12 април ќе го извади црвениот картон и ќе ѝ свири крај на владата со најкраток и најнеславен мандат во историјата на независна Македонија.

Заев паѓа затоа што го издаде и не го следи Гоце Делчев. Заев паѓа затоа што нема труд и постојанство! Заев паѓа зошто не работи, а многу лаже. Заев паѓа зашто го подели народот и донесе омраза. Наместо 3 години на реформи тој посвети три години на прогон кон опозицијата, патриотите, новинарите, бизнисмените кои ги рекетираат. Само под оваа власт, новинарите се гонат зошто пишуваат за криминалците, а тие седат во скутот на власта. Медиумите се делат на провладини, и опозициски, а за оној кој Заев вели дека е провладин, газдата правеше рекет со Обвинителката која првиот човек на владата иако знаел дека рекетира ја предлагаше за унапредување во државен јавен обвинител. Заев паѓа затоа што приведува, испрашува и истражува новинари кои се дрзнале да говорат за неговите криминалии. Заев паѓа зошто тргуваше со Македонија. Зашто го даде она што на сите ни е свето, но за возрат не се доби ништо. Заев паѓа зошто смени име и идентитет без да го слушне народот. Заев паѓа зошто криминалот е голем и тој извира од врвот на власта. Зошто во Македонија имате СЈО кое рекетира, Рускоска која обвинува и Кацарска која суди, а на крајот е Јовевски, кој е тука да заштити. Сваровски судството се замени со Луј Витон судството чија цел наместо правда се куфери полни со милиони во џебовите на политичарите на власта. Заев паѓа зошто нема правда, ама нема ниту мир. За три години ниту еден криминалец не е зад решетки. А има и такви кои ги пуштаат на слобода, да им завршат по некоја работа и за да ги пофалат. Затоа што нема друг премиер во Европа кој фатен на снимка како бара поткуп си се самоамнестираше кога стана премиер. Ама кога лепи раката ќе продолжи да лепи, па потоа го видовме дека нуди мито и за Вартоломеј. И нема правда не затоа што СЈО сега стана непосакувано чедо, туку затоа што тие го криминализираа и стана алатка на Власта за изнуда. Болната реалност е зашто премиерот направи пакт и стана промотор на криминалот.

Заев и оваа влада паѓаат зашто ги измамија земјоделците. Здравството го уништија, образованието го достигна доното. Пензионерите немаат пари ниту за лекови, а младите ги празнат градовите одејќи и барајќи посреќен живот надвор од земјата.

Заев паѓа зашто излажа и за платите на докторите, за просечната плата на работниците, за чистиот воздух кој никогаш не дојде. За Гугл, Фејсбук, Санос и Вослфаген кој никогаш не се случија. За жицата која ја скина, за раните кои ги отвори… Смилковско, нерасветлените убиства, несигурноста, нагласи Мицкоски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.