Во тек е постапката за избор за избор за амбасадор, потврди денеска премиерот Зоран Заев на прашање на пратеникот Антонио Милошоски.

Потребно е да се постават амбасадори час поскоро. За конкретните имиња, за двајца од нив се разговара, за нив воопшто не се разговара – објасни Заев.

Милошоски го потсети Заев на изјавата на Димитров пред неколку години дека „влада во заминување не треба да поставува амбасадори“ и оти не треба како земја да се доведеме во состојба да треба да се отповикува или да го враќа дома.

Различни се принципите и дека чесно е да се каже. Инаку нова влада нема да има ни во април ни во мај ни во јуни. Што побрзо го сфатите тоа, ќе биде подобро за вас – одговори на тоа Заев.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.